4 powody dlaczego powinieneś jeść cukier

/
0 Comments




Cukrem nazywamy potocznie węglowodany (sacharydy), czyli związek organiczny występujący w żywych organizmach. W cząsteczkach węglowodanów, podobnie jak wody, występują wodór i tlen w stosunku 2:1. Ze względu na budowę cząsteczek sacharydów wyróżniamy: monosacharydy (jednocukry, cukry proste), oligosacharydy (dwucukry) i polisacharydy (wielocukry). 

Więcej teorii

Cukier biały (sacharoza) należy do dwucukrów. Powstaje  w wyniku reakcji kondensacji czyli połączenia się glukozy i fruktozy pod wpływem enzymu. 

Sacharoza pozyskiwana jest z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej (dlatego nazywamy ją cukrem buraczanym lub trzcinowym) w procesach przemysłowego oczyszczania. Produkt końcowy jest zwykle czystym węglowodanem, pozbawionym innych składników odżywczych (głównie witamin z grupy B). Jednak o wartości cukru decyduje proces oczyszczania czyli rafinacja. Cukier rafinowany pozbawia sacharozę wszelkich "dóbr" , powodując wzrost glukozy we krwi i gwałtowne jej wyrzuty do trzustki. Obróbkę cukru nierafinowanego, czyli brązowych kryształków cukru, zakończono przed procesem rafinacji.

1.  Nadaje słodki smak

Nie od dziś wiadomo, że cukier przyczynia się do podwyższenia endorfin. Małe, wesołe istotki przyjaźnią się z naszym organizmem, przez co nie chcemy się z nimi rozstawać. Jednak ich pozyskiwanie nie powinno odbywać się wyłącznie poprzez spożywanie kolejnej i kolejnej tabliczki czekolady. Zdecydowanie lepiej jest wyjść pobiegać do parku.

2. Obniża poziom agresji

Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z University of New South Wales, sugeruje, że wysoki poziom glukozy w rzeczywistości zwiększa poziom samokontroli w sytuacjach, gdy osoby agresywne zostają sprowokowane. 

3. Źródło energii

Cukier spożywany w odpowiednich ilościach jest dobrym źródłem energii. Pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz pomaga w koncentracji. 

4. Pełni funkcję transportową i bierze udział w modyfikacji białek.


Pamiętajmy zatem aby korzystać z właściwości cukru z odpowiednich źródeł. Zanim złapiesz za byle jaką paczuszkę z białymi kryształkami, zwróć uwagę czy jest nierafinowany!


Jakie są wasze zamienniki "białej śmierci"? :)


You may also like

Brak komentarzy:

Ananas. Obsługiwane przez usługę Blogger.